Jak przygotować podróż poślubną?

Jak przygotować podróż poślubną?

Taka podróż zdarza się tylko raz w życiu, nic więc dziwnego, ze jej organizacja powinna zostać dopięta na ostatni guzik. W rękach pary młodej, a nawet wcześniej – narzeczeństwa – jest, by zadbać o jej najdrobniejszy szczegół.

Raz: wybierz miejsce

To najważniejszy, a często najtrudniejszy aspekt planowania podróży poślubnej. Działa na zasadzie kompromisu: wolicie pozwiedzać kilka państw i ruszyć w najdłuższą wycieczkę objazdową życia? Upewnijcie się, jakie są przepisy wylotowe do danych krajów i dodatkowe koszta (na przykład cena wizy do Chin). Zajrzyjcie do biura podróży – pracownicy posiadają wszystkie niezbędne informacje dotyczące najróżniejszych opcji i pomogą wam zorganizować swój wyjazd.

Poza tym to właśnie w biurze podróży dowiedzie się wszystkiego o sprawdzonych pakietach tak zwanego "honeymoonu", ponad to agenci polecić wam mogą termin, w którym najkorzystniej cenowo podpisać umowę o realizacji wycieczki. Podróż poślubna to wyjątkowa okazja, dlatego lepiej nie czekać na tak zwane "last minute". W dodatku agenci turystyczni to skarbnica wiedzy o wycieczkach fakultatywnych, które mogłyby was zainteresować. Lot balonem nad Kapadocją? Jeep-safari po Saharze? Agent zaproponuje również dodatkowe ubezpieczenie, które warto wziąć pod uwagę, jeśli interesują was kierunki egzotyczne, na przykład Madagaskar czy Kenia.

Dwa: sprawdź hotel

Decydując się na organizację wyjazdu z biurem podróży, zaraz po ślubie koniecznie dostarczcie swojemu agentowi turystycznemu kopię skróconego aktu ślubu. Agent przekaże go organizatorowi, a organizator zadba o to, by w miejscu wyjazdu czekało na parę młodą kilka dodatkowych atrakcji, na przykład ozdobny wystrój pokoju, butelka szampana, a nawet... romantyczna kolacja w restauracji à la carte.

Jeżeli jednak podróż planujecie sami, nadal zabierzcie ze sobą ten dokument. Hotele, rezerwowane również prywatnie, są w stanie przygotować jakiś pakiet małżeński, obejmujący podobne rarytasy. Przy wycieczkach objazdowych zdecydowanie trudniej o to niż w przypadku wycieczek objazdowym. Jeśli wybieracie się na wycieczkę objazdową ze znanym organizatorem (na przykład wycieczka – Białoruś, Polskimi Śladami; bez wizy), warto podpytać go o jakieś udogodnienia. Może to być gratisowy bilet wstępu do wybranej atrakcji, kolacja w restauracji hotelowej, w jednym z hoteli na szlaku lub wycieczka fakultatywna do winiarni z degustacją. Zorientujcie się, jakie macie możliwości, wcześniej informując organizatora o ślubie.

Jeżeli podróż ma odbyć się po ślubie, zaplanujcie wyjazd i dajcie sobie czas na zmianę dokumentów – na przykład nazwiska pani młodej. Rezerwując wyjazd, zastanówcie się dobrze, z jakim paszportem lub dowodem będzie podróżować panna młoda. To ważne, ponieważ na liniach rejsowych zmiana danych osobowych po dokonaniu rezerwacji jest niemożliwa; wiąże się ze stratą całej kwoty wydanej na bilet lotniczy.