Msza Święta krok po kroku. Poznaj przebieg liturgii

Msza Święta krok po kroku. Poznaj przebieg liturgii

Codziennie w kościele katolickim odbywa się Msza Święta, jest to swego rodzaju spotkanie z Bogiem i połączenie się z nim poprzez modlitwę. Wtedy wszyscy wierni kościoła spotykają się w jednym miejscu, aby móc doświadczać miłości Boga. Najważniejszą Mszą Świętą w tygodniu poza świętami jest oczywiście msza niedzielna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Eucharystii i poznać jej przebieg – zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Przebieg Mszy Świętej

Mszę Świętą podzielić można na cztery części – obrzędy wstępne, liturgię słowa, liturgię eucharystyczną oraz obrzędy końcowe. Podczas pierwszej z nich kapłan wita się ze wszystkimi wiernymi i przypomina, że wszyscy katolicy są swoimi braćmi i siostrami niezależnie od różnic. W tej części następuje akt pokuty, czyli żalu za popełnione grzechy. Obrzęd wstępny kończy wspólna modlitwa.

Podczas liturgii słowa czytane są dwa teksty – jeden ze Starego Testamentu, drugi z Nowego Testamentu, pomiędzy nimi odśpiewywany jest psalm, natomiast po drugim czytaniu następuje „alleluja”, jako symbol zmartwychwstania Jezusa. Następnie odczytywana jest ewangelia i wygłaszane kazanie. Część ta nazywana jest liturgią słowa, gdyż to właśnie słowo zarówno kapłana, jak i te wyczytane z Pisma Świętego są istotą tego etapu mszy.

Liturgia eucharystyczna to przygotowanie wiernych do przyjęcia Jezusa poprzez hostię. Przygotowuje się wtedy dary ofiarne, czyli chleb jako ciało Jezusa Chrystusa oraz ampułki kościelne, w których jest woda oraz wino symbolizuje Jego krew. Następnie odbywa się modlitwa eucharystyczna oraz Komunia Święta. W międzyczasie wierni modlą się, a poprzez przyjęcie opłatka, czyli hostii przyjmują także Jezusa.

Ostatnia część Mszy Świętej to obrzędy końcowe, podczas których następuje pożegnanie wiernych, wcześniej najczęściej w niedzielę kapłan wygłasza także ogłoszenia duszpasterskie, w których informuje wiernych o np. intencjach mszalnych za daną osobę, wydarzeniach parafialnych lub zmarłych osobach.

Dlaczego Msza Święta odprawiana jest w niedzielę

Jest wiele powiązań historycznych oraz symbolicznych, które wskazują, że niedziela jest dniem niezwykle ważnym dla wszystkich wiernych kościoła katolickiego. Jednym z nich jest zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, które mało miejsce właśnie w niedzielę i dlatego też dzień ten jest ważny dla wszystkich katolików.

Msza Święta jest piękną uroczystością, w której warto brać udział. Podczas wszystkich części mszy usłyszeć można także niesamowicie piękne pieśni, które mówią np. o chwale i miłości Pana Boga.