Wyposażasz kościół? Koniecznie pamiętaj o tych kilku rzeczach!
Budowa i wyposażanie kościoła to trudna i bardzo kosztowna sprawa. Stawianie od zera takiego budynku wiąże się najczęściej z wieloletnimi pracami bądź budową, która potrwać może nawet w nieskończoność. Jak chociażby w przypadku sławnego kościoła w Barcelonie – Sagrada Familia – przepięknego i misternie tworzonego, którego budowa trwa przeszło od 141 lat (dane na rok 2023). Jeśli zajmujesz się właśnie wyposażeniem kościoła w swojej okolicy, koniecznie pamiętaj o tych kilku rzeczach, które powinny się w nim znaleźć.
Jakie meble powinny znaleźć się w kościele?
Aby zatroszczyć się o komfort wiernych podczas mszy, przyjmowania sakramentów, jak i zwykłej modlitwy, należy zadbać o kompleksowe wyposażenie kościoła. Co powinno znaleźć się w przysłowiowych czterech ścianach świątyni? Z całą pewnością nie można zapomnieć o tabernakulum, monstrancji na hostię oraz ołtarzu, który jest głównym miejscem każdego kościoła. Kolejnym elementem wyposażenia są ławki bądź krzesła, klęczniki oraz konfesjonały, bez których msza dla niektórych wiernych – w szczególności tych starszych – może być trudna i męcząca. Meble, które ułatwią i usprawnią przebieg Mszy Świętej to ambona, lektorium bądź pulpit stojący, chrzcielnica oraz kropielnica stojąca na wejściu do kościoła.
Bez tych elementów nie odbędzie się żadna Msza Święta
Co jest potrzebne, aby mógł odbyć się każdy element Mszy Świętej zgodny z tradycją i zasadami? Nie zapomnij o tych małych, choć niezwykle ważnych elementach wyposażenia kościoła. Co do nich należy? Dzwonki o różnych natężeniach dźwięków, gong wraz z młotkiem, kropidła, kielichy oraz ampułki kościelne na wodę i wino. Niezbędne są także: pateny, puszki do komunikatów oraz wszelkie naczynia liturgiczne.
Wyposażenie kościoła przydatne podczas szczególnych świąt i sakramentów
Poza najbardziej widocznymi elementami, które należą do wyposażenia kościoła, należy pamiętać także o tych, z których korzysta się o wiele rzadziej, czyli podczas bardziej szczególnych mszy czy świąt. Tutaj należy zadbać, aby w świątynnych zasobach znalazły się także: tron na monstrancję, kadzielnica lub trybularz wraz z kadzidłem, baldachim, świeczniki, lichtarze, świece liturgiczne i ołtarzowe, katafalk na trumnę podczas uroczystości pogrzebowych oraz wszelkie naczynia do chrztu i szaty dla księży, w których odprawiane są Msze Święte i odbywają się inne uroczystości.
Budowa katolickiego kościoła nie należy do łatwych zadań, gdyż poza samą jego konstrukcją oraz umeblowaniem, należy pamiętać także o wielu niezbędnych elementach, które są integralną częścią mszy i innych uroczystości. Warto jednak wiedzieć, że Kościół jako wspólnotę tworzą ludzie, nie przedmioty.